Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   28 Mayıs 2020 - 16:57

İKRAMİYE MEMURLARIN YASAL HAKKIDIR!

Büyüt
Küçült
İKRAMİYE MEMURLARIN YASAL

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs 2020 günü yaptığı açıklamada "Hemen yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz, …milletimize gidecek kendimizi anlatacak onun da derdini dinleyeceğiz" dedi.

(https://www.ahaber.com.tr/gundem/2020/05/23/baskan-erdogan-ak-parti-istanbul-il-teskilatiyla-video-konferansla-gorustu)

(https://www.dha.com.tr/istanbul/cumhurbaskani-erdogan-ak-parti-il-teskilatina-seslendi/haber-1772729)

Koronavirüs salgını ile mücadele döneminde, BASK olarak üyelerimizin ve kamu görevlilerinin sorunlarını gündeme getirmemeye, mücadeleye ilk günden beri destek vermeye çaba gösterdik.

Normalleşmen  belirtilerinin artması çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasına kulak vererek, Kimseyi zahmet vermeden BASK olarak acil çözüm bekleyen sorunlarımızı Sayın Cumhurbaşkanına sırasıyla arz ediyoruz:

İKRAMİYE HAKKIMIZI İSTİYORUZ!

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesi uyarınca memurların ikramiye hakkı, toplu sözleşmede karara bağlanması gereken konular arasındadır.

Ancak bugüne kadar, Hükumetlerle masaya oturan sendik ve konfederasyonlar -(Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK)- tarafından masaya getirilmemiştir.

Bu sendikalar üyeleri tarafından da sorgulanmamıştır.

KAMU İŞÇİLER 64 YILDIR İKRAMİYE ALIYOR.

1956 tarihli 6772 sayılı Yasa kapsamında kamuda çalışan işçiler Cumhurbaşkanlığı kararları ile yılda 4 kez yarım aylıkları tutarında ikramiye (ilave tediye) almaktadır.

Bunlar Ocak ve Aralık ayları ile Ramazan ve Kurban Bayramı arifesinde ödenmektedir.

Son olarak 2061 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, kamuda istihdam edilen tüm işçilere –taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil- Ramazan Bayramı öncesinde 22 Mayıs 2020 Cuma günü ikramiye ödenmiştir.

Taşeron işçiliğinden kadroya geçenler hariç, diğer kamu işçilerine toplu sözleşme gereği ayrıca yılda iki kez birer aylık ücretleri tutarında ikramiye ödenmektedir.

Ayrıca kamu işçilerine –taşeron işçiliğinden kadroya geçenler hariç- Mayıs ayı içinde toplu sözleşme uyarınca 854 TL tutarında “Denge Ödeneği” de ödenmiştir.

İşçi sendikalarını bu başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Yetersiz olmakla birlikte, ayrım yapılmaksızın tüm emeklilere de yılda iki kez 1000’er TL tutarında ikramiye verilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen ikramiye ödenmemektedir.

Devletin bu ayrımcılığının izahı yoktur.

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz.

Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir

CUMHURBAŞKANINA 13 KEZ BAŞVURDUK

Tüm siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştük, konuyu anlattık, memurların taleplerini ilettik.

BASK olarak, Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde -Başbakanlık dönemindeki başvurularımız hariç- 14 Mayıs 2020 tarihinde 13. başvurumuzu yaptık.

Olumlu bir adım göremedik.

Yetkili sendikaların bu konudaki aymazlığının iktidarlar tarafından istismar edilmesi ve ikramiye hakkının görmezden gelinmesi vicdanları rahatsız etmektedir.

ÇÖZÜM 6772 SAYILI YASA DEĞİŞİKLİĞİNDE

Sorunun çözümü için defalarca Sayın Cumhurbaşkanı ve siyasi partilerin TBMM grup başkanvekillerine yazılı başvuruda bulunarak, 6772 sayılı Yasanın memur ve sözleşmeli personeli de kapsayacak şekilde değiştirilmesini, memur ve sözleşmeli personelin kapsama alınmasını teklif ettik.

Bu haklı talebimizin hayata geçirilmesi, anılan yasa değişikliğinin bir an önce yapılması, 6772 sayılı Yasa kapsamında memur ve sözleşmeli personele de ilave tediye ödenmesini bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanının yukarıda belirttiğimiz konuşmasına istinaden, 3 milyon 250 bin memurun sorunlarından ilki olan “MEMURLARIN İKRAMİYE HAKKI”nı bir kez daha hatırlatıyor ve çözümünü istiyoruz.

Sorun çözülene, memurların ikramiye hakkı tanınıncaya kadar da konunu takipçisi olacağız.

Unutulmamalıdır ki, Devletin asli ve sürekli görevleri günün her saatinde, ülkenin en ücra köşesine kadar ve gerektiğinde canı pahasına kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir.

Koronavirüs salgını ile mücadelede başta sağlık çalışanları olmak üzere kamu görevlilerinin can pahasına görev ifa etmeleri bunun en güzel örneğidir.

BASK GENEL MERKEZİSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK