Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   24 Mart 2020 - 15:11

CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE GÖRE ÇALIŞMA VE İZİN DURUMLARI NE OLACAK?

Büyüt
Küçült
CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE GÖRE ÇALIŞMA VE  İZİN DURUMLARI NE

CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİNE GÖRE PERSONEL ÇALIŞMA VE  İZİN DURUMLARI NE OLACAK?

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 13 Mart 2020 tarihli Genelgeden sonra bu kez doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan 2020/4 sayılı Genelge ile Korona (COVİD-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında kamu personelinin çalışma şekil ve izinlerine yeni düzenleme ve açıklık getirildi.

22 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 2020/4 sayılı Genelge’ye göre (Genelge metni yazımız sonunda mevcuttur);

-          Kamu kurumlarında kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde ve asgari sayıda personel bulundurulacak,

-          Kamu kurum ve kuruluşlarında,

o   Uzaktan çalışma,

o   Dönüşümlü çalışma gibi

Gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

-          Esnek çalışma usul ve esasları kurum yöneticileri tarafından belirlenecek.

-          Bu durumda yetki devri mümkün olabilecek.

-          Dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacak.

-          Esnek çalışmadan faydalananlar ile idari izinli sayılanlar görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklar.

-          Esnek çalışmadan faydalananlar ile idari izinli çalışanların özlük hakları saklı kalacak.

-          İdari izinliler ile uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılmayacak.

-          Hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda göreve dönecek.

-          Daha önce idari izinli sayılanlar yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılacak,

-          Yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri bir önceki Genelge ile belirlenenler bu Genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabilecek.

Hatırlanacağı gibi Korona virüsü ile mücadele kapsamında kimlerin 12 gün izinli sayılacağı (http://bask.org.tr/konfederasyondan-haberleri-korona-virusu-ile-mucadele-kapsaminda-kimler-12-gun-izinli-sayilacak-1618.html) adresindeki yazımızda açıklanmıştı.

 

Resmi Gazete tarihi    : 22 Mart 2020    

Sayı                             : 31076 (Mükerrer)

Cumhurbaşkanlığından:

Konu: Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler

GENELGE 2020/4

 

COVİD-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması  şartıyla;

Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir. Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlar için bakan; taşra teşkilatları (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurumu ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenir. Bu belirleme yetkisi devredilebilir.

Bu kapsamda dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılır.

Bu Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşittir. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır.

İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılmazlar ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevine dönmek zorundadır.

Daha önce; COVİD-19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler; yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da bu Genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabileceklerdir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

 

Recep Tayyip ERDOĞAN

     CUMHURBAŞKANI



Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK