Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   25 Aralık 2019 - 23:33

BASK “YENİ İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI” DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

Büyüt
Küçült
BASK “YENİ İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI” DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA

BASK “YENİ İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI” DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI.

BASK, Adalet Bakanlığı  tarafindan düzenlenen Yeni İnsan Hakları Eylem Planı Değerlendirme Toplantısına katılarak Çalışma Hayatı ve Sendikal Örgütlenme  konularında yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi...

Toplantıya BASK adına Genel Sekreterimiz ve AES Genel Başkanı M. Alper ÖĞRETİCİ ile Bağımsız Yapı-İmar Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kürşat BOZBIYIK katıldı.

Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL’ün konuşmasıyla başlayan toplantıda söz alan Genel Sekreterimiz ÖĞRETİCİ aşağıdaki konuları gündeme getirdi:

1-      4688 Sayılı Kanunda gerekli değişikliklerin yapılarak sendikalara üyelik ve istifa işlemleri, işçi sendikalarında olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılabilmelidir.

2-      Anayasa Mahkemesi mobbing kararlarında yer alan “asgari eşik” ibaresinin belirsizliği nedeniyle, genellikle başvuruları reddetmektedir.  Bu nedenle mobbing ile ilgili olarak asgari eşiğin açık ve detaylı bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir.

3-      4688 sayılı Kanun sendika il ve ilçe temsilcilerine güvence verirken aynı Kanunda konfederasyon temsilcilerine bir güvence belirtilmemiştir. Bu eksiklik giderilerek konfederasyon temsilcilerinin de gerekli güvencelere sahip olması sağlanmalıdır.

4-      4688 sayılı Kanunda grev hakkı bulunmamaktadır. Grev hakkının da Kanuna eklenmesi ve kamu görevlilerine de grev hakkı tanınmalıdır.

5-      Sosyal diyalog mekanizmaları geliştirilmeli ve işlevsel hale getirilmelidir.

a) KPDK :  4688 sayılı Kanuna göre her yıl Mart ve Kasım aylarında gündemli toplanması gerekirken 2019 yılı itibari ile Mart ayında herhangi bir toplantı yapılmamış, Kasım ayındaki toplantı ise Aralık ayında gündemsiz olarak yapılmıştır. KPDK işlevsiz bir toplantı olmaktan çıkarılmalı kamu görevlilerinin sorunlarını çözecek bir toplantı formatına dönüşmelidir. 

b) Ekonomik ve Sosyal Konsey: 4641 sayılı Ekonomik ve Sosyal Konsey Kuruluş Kanunu 10 uncu maddesi gereğince konseyin olağan olarak 3 ayda bir toplanması gereklidir. Ancak Ekonomik ve Sosyal Konsey 2009 yılından bu tarafa hiç toplanmamıştır. Ekonomik ve sosyal politikalar oluşturmak, toplumsal uzlaşma ve işbirliği içerisinde kalıcı bir ortam oluşturmak için Ekonomik ve Sosyal Konsey düzenli olarak toplanmalıdır.

c)  Çalışma Meclisi: Çalışma hayatı ile ilgili sorunların ve çözümlerin konuşulması gerekli olan çalışan, işveren, devletin bir araya geldiği 1 nolu Kararnamesinde de yer alan ve  her yıl toplanması gereken Çalışma Meclisi düzenli olarak her yıl toplanmalıdır.

d)  TBMM Komisyonları: TBMM ihtisas komisyonlarında sendikaların, sivil toplum örgütlerinin ve alanında uzman kişilerin ilgili konularda görüş bildirmesinin önü daha da açılmalı komisyon başkanının tercihine bırakılmamalıdır.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK