Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 682 kez okundu. | Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   23 Haziran 2017 - 16:07

BASK BAYRAM HARCAMASI RAPORU:MEMUR YİNE BORÇLANACAK

Büyüt
Küçült
BASK BAYRAM HARCAMASI RAPORU:MEMUR YİNE

BASK: EKONOMİK ZORLUKLAR BAYRAM VE BAYRAMLAŞMA GELENEKLERİNİ  ORTADAN KALDIRIYOR,

Ramazan Bayramı dolayısıyla BASK/AR-GE tarafından hazırlanan “Bayram Harcaması Raporu” açıklandı.

Açıklamada, memurların Ramazan ayı ve Bayramının tatil dönemi ile çakışması sonucu, memurların bayram geleneklerini sürdürmekte ekonomik açıdan zorlandıklarını, memur emeklilerinin ise torunlarına çikolata alamaz hale geldiklerini belirtildi.

BASK Genel Merkezinden yapılan açıklamada şu hususlara yer veridi:

“Ekonomik zorluklar bayram ve bayramlaşma geleneklerini yavaş yavaş ortadan kaldırıyor, toplumda yabancılaşma ve yalnızlaşmaya yol açıyor.

Anne-baba, eş-dost, komşu ve akraba ziyaretleri giderek ekonomik külfet haline geliyor.

Toplumda milli gelirin paylaşılmasındaki adaletsizlik bayramlarda daha net ortaya çıkıyor. Bir kesim bayram tatillerini gelenekleri bir kenara bırakarak tatil yörelerinde, hatta yurtdışında geçirirken, aralarında memur ve emeklilerinin olduğu sayıca önemli bir kesim de bayramı evinde geçirmeyi veya aile yakınları ile birlikte olmayı tercih ediyor.

AR-GE birimimizin düşük gelirli ve orta gelirli 4 kişilik iki aile tipi üzerinde hazırladığı Bayram Harcaması Raporu, bayram harcamalarınım ücretli kesiminin elinin yaktığını göstermektedir. Son derece mütevazi bayram hazırlıkları bile hane başına asgari 1500 TL harcama anlamına geliyor.”

Bankaların bayram ihtiyaçlarını fırsat bilip yoğun kampanya yürüttükleri belirtilen açıklamada, geliri yetmeyenle; eşine, çoluk çocuğuna ve aile yakınlarına mahcup olmak istemeyen aileler, bankalara borçlanarak geleceklerini harcama yolunu tercih ediyor, denildi.

Bayram harcamasında bayram tatil süresini il dışında ve tatil merkezlerinde geçirmek isteyenlerin tatil harcamaları  dikkate alınmadığının belirtildiği açıklamada; kamuda çalışan işçilere bayram öncesi ikramiye ödenirken, memurların bayram ikramiyesi beklentisinin boşa çıkmasının ve üvey evlat olarak görülmelerinin hayal kırıklığı yarattığı ifade edildi..

BASK/AR-GE BAYRAM HARCAMASI RAPORU

Geleneksel olarak Ramazan Bayramı, toplumumuz tarafından özel hazırlıklarla karşılanan bir dini bayramdır. Bu nedenle bayram harcamaları kaçınılmaz harcamalar olarak görülür.

Dini bayramlar Türk toplumu tarafından huzur, neşe, barış ve kardeşlik duyguları ile yaşanır. Yeni başlangıçlar içir fırsat  olarak değerlendirilir. Sadece aile içinde değil komşular ve akrabalar arasında da bayram duygularının yoğun yaşandığı anlardır.

Bu nedenle herkes bayrama tüm hazırlıkları ile girerken herhangi bir harcamadan kaçınılmaz. Gerekirse borç alınır ama harcamadan kaçınılmaz.

Bu harcamaları birkaç kategoride incelemek mümkündür.

İKRAM HARCAMALARI:

Bayramlaşma nedeniyle evlere gelecek misafirlere yönelik harcamalardır. Bunun için düşük gelirli bir ailede yapılan harcamalar   170 lira iken orta halli bir memur ailesinde 315 liraya kadar çıkmaktadır. Burada düşük gelirli aile tatlısını kendisi yaparken orta halli aile bayramlık tatlı ikramını hazır tatlı satın alarak  yaptığı varsayılmaktadır.

İKRAM HARCAMALARI

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

Tatlı

50

125

Bayram Şekeri, Çikolata

40

75

Kolonya

10

25

Peçete

5

15

İçecek (kola-çay-meyve suyu)

40

75

Toplam

145

315

GİYİM HARCAMALARI

Toplumumuzda dini bayramlarda bayramlık alınması bir gelenektir. Her aile imkânlarına göre çocuklardan başlamak üzere bayramlık yeni giysiler almaya özen gösterir.

Araştırmadaki örnek ailemiz 4 kişilik olarak alınmış olup çocuklardan biri 0-6 yaş gurubunda diğeri ise 06-15 yaş gurubundadır.

Aşağıda düşük gelirli bir aile ihtiyaçlarını semt pazarı ile markasız malzeme satan dükkanlardan  temin ederken, orta halli aile kısmen tanınmış markalı malzeme satan dükkanlardan satın almayı tercih etmektedir.  Çocuklar için alt-üst giysi, ayakkabı ve çorap ile iç çamaşırları dikkate alınırken büyükler için ayakkabı, çorap, alt ve üst elbise gömlek dikkate alınmıştır.

 

GİYİM HARCAMALARI

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

O-6 yaş gurubu

150

250

6-15 yaş gurubu

125

350

Baba

200

500

Anne

250

600

Toplam

725

1700

 

 DİĞER HARCAMALAR

Bu harcama gurubuna bayram hazırlık harcamaları ile bayram süresince yapılacak ziyaretlerdeki harcamalar girmektedir. Büyük şehirlerde bayram süresince ulaşım ücretsiz olarak açıklanmakta ise de taksi,  özel otobüsler, metro ve minibüsleri kullananlar ücret ödemektedir. Öte yandan özel aracı olanlar da akaryakıt harcaması yapmaktadır.

Geçmişte dini bayramlarda mektup ve kartpostal kullanımı yaygın iken günümüzde bunun yerine telefon görüşmesi ve SMS kullanılmaktadır.

Dini bayramlarda genel bir temizlik yapılması da gelenek haline gelmiştir. Perdeden halıya kadar her eşyanın temizlenmesine özen gösterilmektedir. Bazı ailelerde bu abartılarak boya badanaya kadar vardırılmaktadır.

Bayramlarda önemli harcama kalemlerinden birini de berber-kuaför harcamaları oluşturmaktadır. Dar gelirli aile normal bakım ile yetinirken orta gelirli ailede özellikle bayan saç boyatmayı, perma veya röfle vb. yapmayı tercih etmektedir.

Dini bayramlarda aile büyüklerini ziyaret bir görev olarak algılandığı için aynı şehirdeki aile büyükleri küçük de olsa bir hediye ile ziyaret edilirken başka ilde yaşayan aile büyüklerinin ziyaretinde ulaşım harcamaları önemli miktarlara ulaşabilmektedir.

 

DİĞER HARCAMALAR

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

Büyükleri ziyaret hediye-tatlı-çikolata

100

200

Ev çocukları, akraba çocuklarına harçlık

100

200

Yakınlara telefonla bayramlaşma veya bayram  mesajı

40

75

Ulaşım masrafı

75

125

Berber-kuaför harcamaları

(Erkekler için saç kestirme, bayanlar için saç boyatma, röfle veya perma dahil)

125

250

Bayram fitresi (4 kişilik aile)

64

100

Yemekli misafirler

100

200

Bayram temizliği (kendin veya temizlikçi) (temizlik malzemeleri dahil)

50

200

Başka şehirde okuyan çocuğun dönüşü

200

350

Başka şehirdeki anne-baba ziyareti.

500

900

Mezarlık ziyareti -ulaşım

25

75

Bayram harcamasında bayram tatil süresini il dışında ve tatil merkezlerinde geçirmek isteyenlerin tatil harcamaları  dikkate alınmamıştır.

 

 

                                                                                                                 BASK BASIN BÜROSUSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/"   Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2018
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://and-sen.org/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://www.becsen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK