Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   26 Ekim 2020 - 15:58

2021 MALİ YILI BÜTÇE KANUN TEKLİFİ: “MEMURUN YOK SAYILDIĞI BİR BÜTÇE DAHA!”.

Büyüt
Küçült
2021 MALİ YILI BÜTÇE KANUN TEKLİFİ: “MEMURUN YOK SAYILDIĞI BİR BÜTÇE

2021 MALİ YILI BÜTÇE KANUN TEKLİFİ: “MEMURUN YOK SAYILDIĞI BİR BÜTÇE DAHA!”.

SÖZDE SENDİKALAR SAHTE GÜNDEMLERLE ÜYELERİ VE MEMURLARI OYALAYADURSUN.

2021 Mali Yılı Bütçe Kanunu Teklifi yasa gereği 17 Ekim 2021 tarihinde TBMM Başkanlığına sunuldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay tarafından 21 Ekim 2020 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonuna kısa sunumu yapıldı.

27 Ekim 2020 Salı gününden itibaren Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerine başlanıyor.

Memur sendikaları dış olayları ve Koronavirüs salgını ile mücadeleyi kalkan olarak kullanıp üyelerinin ve memurların taleplerini gündeme taşımamakta son derece kararlı.

Bu bütçede memur yok, umurlarında değil..

29 Eylül 2020 günü Sn. Berat Albayrak tarafından kamuoyuna açıklanan  Yeni Ekonomi Programı (YEP) (2021-2022-2023)’nda önemli bir paragraf vardı, sendikaların ilgisi çekmedi.

Paragraf aynen şöyle:

“Kamunun yönlendirdiği bazı fiyat ve ücretlerde geçmiş enflasyon yerine YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılacak, böylece enflasyonda atalet etkisi sınırlandırılacaktır.”

Bu cümle şunu anlatıyor: 2021 yılında TÜRK-İŞ 2021-2022 yılları için, memur sendikaları ise 2022-2023 yılları için toplu sözleşme masasına oturacak.

Görüşmeler özgür ortamda olmayacak.

Nitekim Sn Fuat Oktay’ın Plan ve Bütçe Komisyonunda 21 Ekim günü yaptığı sunumda memurlarla ilgili söylediklerine ilişkin birkaç paragraf aynen şöyle:

“Sayın Başkan, değerli üyeler; iktidara geldiğimiz 2002 yılı sonundan bu yana kamu görevlilerimizin mali ve sosyal haklarında ciddi iyileşmeler sağladık, onların yaşam standartlarını yükselttik ve yükseltmeye de devam edeceğiz.

2002-2020 Ekim döneminde kamu görevlilerimizin aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artış sağladık. Aile yardımı ödeneği dâhil en düşük memur maaşı 2002 Aralık ayında 392 TL iken 2020 Ekim ayında 4.188 TL'ye çıkarıldı; artış oranı yüzde 968'e ulaşmıştır.

Aile yardımı ödeneği dâhil ortalama memur maaşı ise 2002 Aralık ayında 578 TL iken 2020 Ekim ayında 5.016 TL’ye çıkarıldı; artış oranı yüzde 768.”

(https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=2583)

Bu rakamları akılda tutarken, Cumhurbaşkanlığı sitesinde her hafta yenilenen  16 Ekim 2020 tarihli “Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm” raporunun 26. Sayfasındaki tablo ile karşılaştıralım.

(https://www.sbb.gov.tr/wp-content/uploads/2020/10/TurkiyeEkonomisindeHaftalik-Gelismeler-ve-GenelGorunum16-Ekim-2020.pdf)

 

Sn Fuat Oktay’ın açıkladığı rakamlarla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesindeki tablodaki rakamları karşılaştırmak, çalışma hayatındaki gerçek durumu görmek için yeterlidir.

Çok söze gerek yok.

Yeni Ekonomi Programı için özetle söylediklerimizi aşağıdaki bağlantı üzerinden bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

(http://bask.org.tr/konfederasyondan-haberleri-yeni-ekonomi-programi-memurlar-icin-ne-ifade-ediyor--1681.html)

Bir kez daha hatırlatıyoruz:

BASK ve bağlı sendikaların eli toplu sözleşme masasına değmediği sürece memur ve emeklilerinin sorunlarını değil çözmek, dile getirmek bile mümkün olmayacaktır.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2021
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK