Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   18 Kasım 2019 - 17:58

2020 YILI CUMHURBAŞKANLIĞI PROGRAMINDA MEMUR VE EMEKLİLERİ VAR MI? -2-

Büyüt
Küçült
2020 YILI CUMHURBAŞKANLIĞI PROGRAMINDA MEMUR VE EMEKLİLERİ VAR MI?

2020 YILI CUMHURBAŞKANLIĞI PROGRAMINDA MEMUR VE EMEKLİLERİ VAR MI? -2-

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programını memur ve memur emeklileri için irdelemeye devam ediyoruz.

Doğrudan memur ve emeklilerin lehine bir şey yok ama satır aralarında farklı şeyler var, zaman zaman tehdit, yer yer riskler var.

Örneğin Programın  Yurtiçi Tasarruflar bölümünün “Amaç” kısmında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)  unutulmamış:

Emekliliğe yönelik ve uzun vadeli tasarrufları artırmak amacıyla oluşturulan bireysel emeklilik sistemi, sistemin katılımcı tabanını genişletmeye yönelik çalışmalar kapsamında gelişimini sürdürmektedir. Sistemde istikrarlı büyümenin yakalanabilmesi adına önümüzdeki donemde katılımcı sayısının ve fon büyüklüğü artışının sürdürülebilir kılınmasına yönelik iyileştirmeler gerçekleştirilecektir.”

EMEKLİLER BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN!

Politika ve tedbirler” bölümünde konu biraz daha açıklanmış mesela:

Uzun vadeli tasarruf yapma eğiliminin güçlendirilmesi ve bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması saiki doğrultusunda kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek; bireysel emeklilik sistemi (BES) katılımcı sayısı, sistemde kalış süresi ve fon tutarını artıracak şekilde geliştirilecektir.”

Yani emeklilerin insanca yaşaması için “Devlet bir şey yapmayacak, emeklilikte rahat etmek istiyorsanız başınızın çaresine bakın!” demektir bu.

Bu nedenle “Tamamlayıcı Emeklilik” modelleri çerçevesinde bireysel emeklilikte teşvik edici  tedbirler ile birlikte yeni zorlamalar başlayacak.  Yani çalışanlar z orunlu olarak BES’e girecek.

Çünkü bireysel emeklilik fonları sadece tasarruf açısından değerlendirilmiyor, aynı zamanda bu tasarrufların Hükümet tarafından bütçe açıklarının önlenmesinde  kaynak veya borçlanma aracı olarak kullanılması hesaplanıyor.

Bu amaçla; devlet desteğinin yaşa göre farklılaştırılması, katılımcıların sistemde kalış sürelerinin artırılması, kısa vadeli nakit ihtiyaçları için sistemden çıkışların önlenmesi, evlilik, eğitim ve mülk sahibi olma gibi durumlarda sistemden çıkmadan birikimlerin bir kısmı çekme imkanı tanınması gibi özendirici tedbirler öngörülüyor.

Program diyor ki; “Emeklilikte sorun yaşamak istemiyorsanız, aylığınızın yetmeyeceğini düşünüyorsanız tamamlayıcı emeklilik sistemlerine yani Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) girin.”

EYT MAĞDURLARINA “YEŞİL IŞIK” YOK!

Sosyal Güvenlik Sistemi ve Finansmanı” bölümünde “Mevcut durum” özetlenirken kullanılan

Geçmişte uygulanan erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının aktueryal dengeyi bozması nedeniyle sosyal sigorta sisteminin gelirleri giderlerini karşılayamamakta, yapılan reformlara rağmen sistem açık vermeye devam etmektedir.” İfadesi,  EYT mağdurları olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların bütün ümitlerini ortadan kaldırmaktadır.

Bir erken veya döneminde yapılacak seçimlerde gündeme gelmemesi halinde, EYT ile ilgili hiçbir  düzenleme yapılmayacağı açıktır.

Nitekim Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın 16 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da yaptığı konuşma, erken emeklilik beklentilerini ortadan kaldırdı:

 "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler.

Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız.

Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.”Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK