Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   17 Ağustos 2019 - 21:42

17 AĞUSTOS DEPREMİNİ 20. YILINDA UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ.

Büyüt
Küçült
17 AĞUSTOS DEPREMİNİ 20. YILINDA UNUTMADIK,

 

17 AĞUSTOS DEPREMİNİ 20. YILINDA UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ.

17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı saat 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli Gölcük merkezli deprem.

Rihter ölçeğine göre 7,5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden oldu.

17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

TBMM Araştırma Komisyonu Raporuna göre, 18.373 ölüm, 48.901 yaralı ve 5.840 kayıp. 505 kişi de sakat kaldı.

Aynı raporuna göre yıkılan veya çeşitli düzeylerde hasar gören bina sayısı 364.908.

Ykık-ağır hasarlı bina sayısı : 112.735, orta hasarlı bina sayısı: 124.131, az hasarlı bina sayısı 128.042.

Depremin verdiği zararın en az 20 milyar dolar olduğunun tahmin edilmesi afetin büyüklüğünü göstermesi açısından önemli.

Sonuç olarak bu doğal afet,  Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biri olarak hatırlanacaktır.

Depremin bu kadar çok can kaybına yol açmasının sebebi olarak kaçak yapılar, standartlara uygun olmayan binalar ve daha ucuza mal etmek için malzemeden çalan müteahhitler, aktif fay hattı önceden bilinmesine rağmen bu hat boyunca yoğun yapılaşma, sulu alüvyon zemin üzerinde yapılaşma vb sebepler gösterilmektedir.

Depremden sonra tüm Türkiye'de geçerli olmak üzere deprem yönetmeliği çıkarılmış, zorunlu deprem sigortası gibi birtakım düzenlemeler getirilmiş olsa da, inşa edilen yeni binaların halen depreme karşı dayanıklı olarak inşa edildiklerini söylemek zordur..

Yapım hatalarından çöken binaların müteahhitlerine yaklaşık 2100 dava açıldı. Bu davalardan bir çoğu hukuki boşluklardan yada zaman aşımı sürelerinin dolması nedeniyle  zaman aşımına uğradılar ve düştüler. Olan yine ne yazık ki sağlam yapılarda  oturmayan vatandaşlara oldu.

Güzel ülkemizin jeolojik yapısı, topografyası ve iklim özellikleri sebebiyle afetlerden çok fazla etkilenen ve yüksek derecede risk taşıyan bir coğrafyada bulunmaktadır. Araştırmalara göre  yurdumuzun yüzde 92'sinin deprem bölgesi içerisinde yer aldığı, yüzde 98'i ve barajlarımızın da yüzde 93'ünün deprem bölgesinde olduğu bilinmektedir.

Deprem konusunda; çocuklar anne ve babalar, öğretmenler ve tüm vatandaşlar olmak üzere 7 den 70’e her bireyi bilinçlendirilmekle beraber denetimleri sıkılaştırmak ve yaptırımları uygulamak için devletimize  büyük bir görev düşmektedir.

7’nin üzerinde olacağı tahmin edilen ve özellikle İstanbul’u etkileyecek olası bir depremde bazı hesaplamalara göre 40.000’in üzerinde can kaybının beklenmesi, aradan geçen 20 yıldı çok  iyi değerlendiremediğimizi göstermektedir.

Umarız ve dileriz olası depremi en kayıp en az zararla atlatırız.

Bu ülke bizim, başka ülkemiz yok. Lütfen herkes üzerine düşen görevi yerine getirsin.

17 Ağustosu unutmayalım, unutturmayalım ama ders alalım…

Depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz.

 

BASK YÖNETİM KURULU

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK