Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   10 Ekim 2018 - 15:57

GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN:“EMEK AYAĞI EKSİK ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI TOPAL KALMIŞTIR”

Büyüt
Küçült
GENEL BAŞKAN BAYRAM ZENGİN:“EMEK AYAĞI EKSİK ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI TOPAL

 “EMEK AYAĞI EKSİK ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI TOPAL KALMIŞTIR”

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”nın emek ayağı ihmal edildiği için topal kaldığını, bazı mallarda birkaç aylığına yapılacağı taahhüt edilen % 10’luk indirimin keyfi yapılan zamları meşrulaştıracağını söyledi.

Program kapsamında sanayi, tarım, finans ve ticaret sektörü için öngörülen destekleri gibi; başta memurlar ve emekliler olmak üzere emek kesimi için de iyileştirme beklediklerini ancak emek kesimine yine fedakarlık düştüğünü  belirten  ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyuna açıklanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, emek kesiminde hayal kırıklığı yaratmıştır.

Programın emek ayağı eksik bırakılmıştır.

Emek kesimi ile ilgili herhangi iyileştirme ve tedbir bulunmamaktadır. Büyük iddialara sahip Programdan emek kesimine yine ve sadece fedakârlık yapmak düşmüştür.

Bu nedenle Program topal kalmıştır.

Topallayarak yürütülecek Programın başarılı olması ve istenilen sonucu vermesi zordur.

Programdan; indirim oranının düşüklüğü, ürün sayısının azlığı ve destek veren kurumların satış yerlerinin sayıca azlığı nedeniyle düşük oranda tüketicinin yararlanacağından tüketiciye yönelik boyut  da zayıf bırakılmıştır. 

Tüketiciye yönelik indirimlerin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Belli sektörlerde  belirli ürünlerde indirimin hedeflenmesi anlaşılabilir bir yöntem değildir. Bu yöntem sadece stok fazlası ürünlerin stoklarının tüketilmesine yarayacaktır.

Kamu kuruluşlarının önceliğinde başlatılan Program, söz konusu kamu kuruluşlarının tüm ürünlerini de kapsamamaktadır.

PROGRAM KEYFİ FİYAT ARTIŞLARINI MEŞRULAŞTIRMASIN

Öte yandan açıklanan % 10’luk indirim oranı, % 50 ila % 120 arasında değişen oranlarda  keyfi yapılmış zamları meşrulaştıracaktır. Keyfi yapılmış zamlar, fırsatçıların yanına kar kalacaktır.

Keyfi fiyat artışlarının geri alınması sağlanarak indirimlerin gıda ve gıda dışı ürünlerde yaygınlaştırılması için ek önlemler alınmalıdır.

Market zincirlenin 3 ay boyunca 50 üründe % 10 indirim yapacak olması geçici ve 2018 yılının geri kalan kısmını kurtarmaya yöneliktir.

İndirim süresinin bitmesinden sonra her şey “eski tam eski hamam” olacaksa, emek kesimi ve tüketiciler enflasyon ile mücadelenin figüranı olarak kalacaktır.

Bankacılık sektörünün enflasyon ile mücadeleye destek vermesi ve firmalara 1 Ağustostan itibaren yüksek faizle kullandırılan kredilerde vade sonu beklemeden % 10 indirim yapacak olmaları memnuniyet vericidir.

Devlet bankaları dahil bankacılık sektörünün bu uygulamayı aynı tarih itibariyle tüketici kredileri için de uygulamasını bekliyoruz.

 

 

4 ay içinde tüketici kredileri aylık % 1, 25’lerden aylık % 2,90’lara yükselmiştir.

Diğer sektörler için öngörülen yeniden yapılandırma, zora  ve temerrüde düşmüş tüketici kredileri için de uygulanmalıdır.

Şüphesiz piyasadaki ekonomik dalgalanmadan ve yükselen enflasyondan en büyük zararı başta memurlar olmak üzere emeğinden başka geliri olmayan ücretliler ile emekliler  görmektedir.

Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan artışlar Eylül ayı enflasyonu ile geri alınmış ve yılın bitmesine üç ay kala % 5,84 enflasyon alacağı doğmuştur.

Memur ve emeklilerinin satınalma gücündeki artarak devam eden kayıplar iç talebi de etkilemektedir. Piyasada daralma meydana gelmektedir. Faiz oranları yükselmektedir. Büyüme yavaşlamakta, işsizlik artmaktadır.

Piyasanın acil olarak dopinge ihtiyacı vardır.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE  YENİDEN YAPILANMA KAÇINILMAZ.

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında tarım, sanayi, finans ve  ticaret sektörlerinde olduğu gibi emek sektörü için de iyileştirme bekliyoruz.

Enflasyon kayıplarının karşılanmasını  bekliyoruz. Bunun en kestirme yolu da kayıpların ikramiye şeklinde karşılanmasıdır.

Üstelik ikramiye 4688 sayılı Yasanın 28 inci maddesinde sayılan toplu sözleşme başlıkları arasındadır.

Memur ve emeklilerin enflasyon kayıplarının karşılanması halinde, piyasada canlanma meydana geleceği açıktır. Zira memur ve emeklilerine yapılacak ödemeler anında piyasaya dönecek, piyasa hareketlenecektir.

Enflasyon ile topyekün mücadele yürütülürken  memur ve diğer ücretlilerin vergi yükünün azaltılması, hafifletilmesi gerekmektedir.

Gelir dağılımında adaletin sağlanması ve yoksullukla mücadele için yeni sosyal politikalara ihtiyaç vardır.

Aksi halde piyasadaki iflaslara memur iflasları eklenecek, yüzbinlerce memur sadece icralık olmakla kalmayacak, icralık oldukları için disiplin süreçleri işletilecek ve çalışma barışı bozulacaktır.

Bu nedenlerle, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında memurlarla Hükumet arasında imzalanan toplu sözleşme hükümlerinin de revize edilerek  memurların kayıplarının karşılanması, tüketici kredilerinde sorun yaşayanlar için yeniden yapılanma imkanı verilmesi,  böylece memurların ve emeklilerinin rahatlatılarak yoksullaşmalarını önlenmesi, böylece Programın emek ayağının tamamlanması  gerektiği görüşümüzü bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

 

                                                                                                                             BASIN BÜROSUSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2019
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK