Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   17 Temmuz 2018 - 06:57

FARKLI BİR HAK ARAMA YOLU: KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU.

Büyüt
Küçült
FARKLI BİR HAK ARAMA YOLU: KAMU DENETÇİLİĞİ

FARKLI BİR HAK ARAMA YOLU: KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU (OMBUDSMAN) MAHKEMEDE DAVA AÇMADAN ÖNCE BAŞVURULABİLECEK BİR KURUM.

BAŞVURULAR ÜCRETSİZ.

İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILABİCEĞİ GİBİ VALİLİK VE KAYMAKAMLIKLARA DA BAŞVURU YAPILABLİYOR.

KARARLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE AMA İDARELER GİDEREK KARARLARA UYUYOR.


Çoğu kez bir sorunla karşılaşan memurlar, sözlü talepte bulunur, “hayır” cevabı alınınca, idare ile ters düşmemek veya sorun yaşamamak için sineye çekmek zorunda kalırlar.

Kim uğraşacak yıllarca mahkemeler ile?” deyip sineye çekenler de cabası.

Memurların nadir kullandığı hak arama kurumlarından biri olan Kamu Denetçiliği Kurumu, yargıya başvurmadan önce, yani dava açmadan önce kullanılabilecek, kamuoyunda OMBUSMAN olarak da bilinen  bir kurum..

Bu konuda en büyük sorun Ombudsman olarak da adlandırılan Kamu Denetçiliği Kurumunun işlevinin bilinmemesidir.

Kamu Denetçiliği Kurumu; 14/6/2012 tarihli ve 6328 sayılı Kanunla kurulan bir başvuru mekanizması.

Kamu Denetçiliği Kurumu/Ombudsman  amacı nedir?

6328 saylı Kanunun 1 inci maddesine göre “Bu Kanunun amacı; kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak suretiyle, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere Kamu Denetçiliği Kurumunu oluşturmaktır.”

Kimler başvurabilir?

Kuruma, gerçek ve tüzel kişiler başvurabilirler. Başvuru sahibinin talebi üzerine başvuru gizli tutulur.

Başvuru dilekçesinde neler olmalı?

Başvuru; başvuru sahibinin adı ve soyadı, imzası, yerleşim yeri veya iş adresini ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vatandaşlık kimlik numarasını, yabancılar için pasaport numarasını, başvuru sahibi tüzel kişi ise tüzel kişinin unvanı ve yerleşim yeri ile yetkili kişinin imzasını, varsa, merkezi tüzel kişilik numarasını ve yetki belgesini içeren Türkçe dilekçe ile yapılır.

Başvurmadan önce ne yapmalı?

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununda öngörülen idari başvuru yolları ile özel kanunlarda yer alan zorunlu idari başvuru yollarının tüketilmesi gereklidir.

Yani idare yargıya başvururken yapıldığı gibi, başvuru için önce ilgili idareye başvurmak,  red cevabı almak veya cevap verilmemesi durumunda 60 günlük zımnen red süresini beklemek gerekiyor.

Ne zaman başvurulabilir?

İlgili idarenin red cevabından veya zımnen red tarihinden sonra 6 ay içinde Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurulabiliyor. Ancak 1lk 60 gün içinde yapılacak başvurular idari yargıya başvuru süresini keser.

Başvuru nasıl ve nereye yapılıyor?

Başvurular kuruma doğrudan yapılabildiği gibi, bulunulan yerin valilik veya kaymakamlığına da yapılabiliyor.

Başvurular kurum web sayfasından da yapılabiliyor. Bu durumda evrakların aslının 15 gün içinde gönderilmesi gerekiyor

Başvuru ücreti var mı?

Başvurular herhangi bir ücrete tabi değil.

Kurum kararları bağlayıcı mı?

Kurum görüşleri idare açısından bağlayıcı değil. Ancak kamu kurumları büyük ölçüde karara uyuyor. Kamu idareleri kararlara uymadıklarında, kurk kararları mahkemelerde belge olarak kullanılabiliyor çünkü tavsiye kararları çok güzel hazırlanmış hukuki metin niteliğinde.

İdareler tavsiye kararlarına uymazsa ne olacak?

Kurum kararının idare tarafından uygulanmaması durumunda idari yargıya başvurmak isteyenler, ilk 60 günlük süre içinde yapmaları gerekiyor.

Kamu denetçiliği kurumuna başvuru idari yargıya başvuru süresini durdurur mu?

Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuru, idareden alınan red cevabının üzerinden geçecek ilk 60 gün için idari yargıya başvuru süresini durduruyor/kesiyor.

60 günden sonraki başvurular süreyi kesmez çünkü idari yargıya başvuru süresi bitmiştir.

Tavsiye kararına uyulmazsa ne yapılmalı?

Yani idarenin cevabından sonra 50. gün Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurursanız, süre kesilir, idari yargıya başvuru için 10 gününüz kalıyor. Lehte olan tavsiye kararı idare tarafından uygulanmadığı zaman veya karar olumsuz olduğu zaman, tavsiye kararının tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde idari yargıya başvurmak gerekiyor.

BASK HUKUK BÜROSU
Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK