Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   24 Nisan 2019 - 20:36

CUMHURBAŞKANLIĞI SOSYAL POLİTİKALAR KURULU BAŞKANVEKİLİ Prof. Dr. VEDAT BİLGİN’İ ZİYARET ETTİK.

Büyüt
Küçült
CUMHURBAŞKANLIĞI SOSYAL POLİTİKALAR KURULU BAŞKANVEKİLİ Prof. Dr. VEDAT BİLGİN’İ  ZİYARET

CUMHURBAŞKANLIĞI SOSYAL POLİTİKALAR KURULU BAŞKANVEKİLİ Prof. Dr. VEDAT BİLGİN’İ  ZİYARET  ETTİK.

Genel Başkan Bayram ZENGİN başkanlığındaki BASK Heyeti, 24 Nisan 2019 Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili  Sayın Prof. Dr. Vedat BİLGİN’i makamında ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkünde gerçekleşen ziyarette, BASK Heyetini kabul eden BİLGİN, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin henüz tam anlamıyla işlemeye başlamadığını, düzenlemelerin devam ettiğini, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirterek şu hususlara yer verdi:

“Sistem Cumhurbaşkanı, politika kurulları ve ofisler ile Bakanlıklar oluşuyor. Kurullar politika oluşturma ve uygulamada ortaya çıkacak sorunların tespiti ve giderilmesi görevini  yerine getirecek.  Bakanlıklar ise uygulama birimleri.  Sistemin oturması biraz zaman alacak. Düzenlemeler için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Üçüncü 100 günlük Planda yer alacak önerilerimizi hazırladık.

Gündemde kıdem tazminatı, sendikal yapıların yeniden düzenlenmesi gibi konular var. Bunları sendikalarla, sivil toplum örgütleri ve sosyal taraflarla görüşerek çözeceğiz.

4,5 yıllık seçimsiz bir süre var. Bu süreyi iyi kullanacağız, değişimi hızlandıracağız. Personel reformu ile ilgili de çalışmalarımız var. 3600 ciddi bir sorun, liyakat konusu ciddi bir sorun, toplu pazarlık düzeninde sorunlar var. Bir de coğrafyadan kaynaklanan sorunlarımız var. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz, toprağın altına baktığımız zaman, öncekilerin yok olduğunu ama bizim yaşadığımız görüyoruz. Bunun için güçlü ekonomi, gelişmiş sanayi gerekiyor. Bunları yapacak bilgi birikimimiz, yetişmiş elemanımız ve gücümüz var.”

Ziyarette  konuşan BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN;  kamu görevlilerinin birikmiş sorunları konusunda Sosyal Politikalar Kurulundan beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek son günlerde yaşanan sendika değiştirme ve sendika değiştirmeye zorlama konularının TCK’nın 118 inci maddesi kapsamında ele alınması gerektiğini, bu tür baskıların ve zorlamaların 4688 sayılı Yasanın çıktığı günden beri  yaşandığını belirtti.

3600 ek gösterge konusunun  kamu görevlileri arasındaki katsayı ve ek gösterge adaletsizliğini çözmeyeceğini, sistemin bir  bütün olarak ele alınması gerektiğini, tamamlayıcı emeklilik sistemine itirazları olduğunu, sistemin öncelikle  taraflarla birlikte ele alınması ve gönüllülük esasına göre işletilmesi, mülkiyet hakkına zarar verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Aslında çalışırken alınan maaş ile emekli aylıkları arasında ki uçurumun ortadan kaldırılması için pratisyen ve uzman tabiplerde olduğu gibi aradaki farkın devlet tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini, bunun sosyal devlet ilkesinin bir gereği olduğunu, zira memurların yasalar gereği gelir getirici  veya ikinci bir iş yapma imkanlarının olmadığını  vurguladı.

Konuşmasında memurlara ikramiye verilmesi, vergi diliminin sabitlenmesi, görevde yükselmede liyakat ilkesine uyulması, yardımı hizmetler sınıfının kaldırılması ve benzeri konulara değinen genel başkan ZENGİN, sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir raporu Kurul başkanvekili BİLGİN’e teslim etti.

BASK heyetinin  ziyaretinde Konfederasyonumuz ve Bağımsız Yapı-İmar Sen Genel Başkan Bayram ZENGİN’in yanı sıra Genel Sekreter ve AES Genel Başkanı M. Alper ÖĞRETİCİ, Genel Mali Sekreter ve Bağımsız Enerji-Sen Genel Başkanı Hanife YAZAR, Genel Teşkilatlandırma sekreteri ve Bağımsız Haber-Sen Genel Sekreteri Ümit Taner Buğdaycı, Genel Eğitim Sekreteri ve BATOÇ-SEN Genel Başkanı Erdal BAYRAM, Genel Mevzuat Sekreteri Feyzullah Tiryaki ile Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi KIZILKAYA hazır bulundu.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK