Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   21 Aralık 2018 - 23:40

BASK YÖNETİM KURULU: “2018’İ KAYBETTİK, 2019’U KAYBETMEYELİM”

Büyüt
Küçült
BASK YÖNETİM KURULU: “2018’İ KAYBETTİK, 2019’U

 

BASK YÖNETİM KURULU: “2018’İ KAYBETTİK, 2019’U KAYBETMEYELİM”

2018 YILI BASK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
21 Aralık Cuma günü BASK Yönetim Kurulu BASK Genel Merkezinde 2018 yılının son toplantısını yaptı.

Genel Başkan Bayram Zengin başkanlığında yapılan toplantıya yönetim kurulu üyeleri Remzi Kızılkaya, Hanife Yazar, Mithat Başlan, Murat Aktaş, Ahmet Başlan ve Erdal Bayram katıldı.

Yönetim kurulu toplantısında ağırlıklı olarak 2018 yılının genel değerlendirmesi yapıldı ve memurların 2019 yılı beklentileri ile örgütlenme konuları masaya yatırıldı.

Şubat ayında yapılması planlanan BASK VI. Olağan Genel Kurul hazırlıkları gözden geçirildi.

2018 yılı enflasyon kayıpları ile 2019 yılı memur ve emeklilerinin olası maaş artışlarının değerlendirildiği toplantıda, BASK üyesi sendikalara katılımlar ve yeni başvurulara ilişkin alınan kararlar ile yapılan değerlendirmeler genel başkan Bayram Zengin tarafından açıklandı.

2018 YILI KAYIP YIL OLDU

“2018 yılının son yönetim kurulu toplantısında tartışılan konuları ve yapılan değerlendirmeleri özetle BASK ve bağlı sendikalar ve memur kamu oyu ile paylaşmak istiyorum:

2018 yılı memurlar ve memur emeklileri açısından kayıp yıl olmuştur.

Yılın ilk altı ayı için Ocak ayında yapılan % 4’lük artış Nisanda, İkinci altı ayı için temmuzda yapılan % 3,5’luk artış Eylül ayında aşılmış, memur ve emeklilerinin kayıplarının telafisi için hiçbir adım atılmamıştır.

Kasım sonu itibarıyla memur ve emeklilerinin enflasyon alacağı % 7,17’olmuştur. Aralık ayı enflasyonu 0(sıfır) çıkması durumunda, 2019 yılının ilk altı ayı için yapılacak artış Ocak ayı artışı % 4 oranındaki artış ile birlikte % 11,17 olacaktır.

Sadece bu iki gösterge bile 4. Dönem Toplu Sözleşmenin çöktüğünü göstermesi bakımından yeterlidir.

Buna rağmen sözleşmenin tarafları olan Memur-Sen ve Hükumet tarafından herhangi bir adım atılmamakta, ne alacaklı alacağından, ne de borçlu borcundan bahsetmektedir. Her iki taraf memur ve emeklilerinin kayıpları sineye çekmesini, unutmasını beklemektedir.

OCAK AYI ARTIŞI EN AZ % 20 OLMALIDIR.

Sözleşmenin taraflarının revizyonu gündeme getirmemesi, 2019 yılının da kayıp yıl olacağını göstermektedir.

2018 yılı yeniden değerleme oranı % 23,73 olarak açıklanmıştır.  Yani 2019 yılında tüm harç ve vergiler % 23,73 oranında artırılacaktır.

2019 yılı enflasyon beklentisi % 15,9’dur. Toplu sözleşme gereği Ocak ayında yapılacak artış ise % 4’tür. Memur ve emeklilerinin kayıplarının önlenmesi açısından Ocak ayında yapılacak artışın, 2018 yılı enflasyon alacağı üzerine, en azından 2019 yılı enflasyon beklentisinin yarısı kadar, yani % 8 olması gerekmektedir. Netice itibariyle Ocak ayında memur ve emeklilerine yapılacak artışın, Aralık ayı enflasyonu sabit kalsa bile % 20 civarında olması şarttır.

Sendika üyesi her memurun kendi sendikasını bu oranı alabilmek için uyarması, harekete geçirmesi şarttır.

KPDK HEZİMETİ UTANÇ VERİCİDİR.

Aralık ayında yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı, öncekiler gibi gündemsiz toplanmış, karar alınmadan dağılmış, Hükumet ile yetkili sendikaların birlikte yaptığı “gün partisi”ne dönüşmüş, havanda su dövmekle vakit geçirilmiştir.. BASK olarak yaptığımız uyarılara ise kulak tıkanmıştır.

İKRAMİYE, MEMURLARIN YASAL HAKKIDIR.

4688 sayılı Kanunda yer verilen memurlara ikramiye hakkı, 16 yıldan beri toplu sözleşme masasına getirilmemektedir.

2018 yılında kamu işçilerine 7 adet ikramiye verilirken, yeni kadroya geçen taşeron işçilerine de 4 adet ikramiye hakkının teslim edilmesi, tüm emeklilere dini bayramlar öncesinde 1.000’er lira ikramiye verilmesi ne kadar memnuniyet verici ise, memurların yasada yer alan ikramiye hakkının gündeme getirilmemesi o kadar üzücüdür. BASK olarak bu hakkın takipçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz.

KATSAYI VE EK GÖSTERGE ADALETSİZLİĞİ

24 Haziran seçimleri nedeniyle gündeme taşınan 3 600 ek gösterge sorunu giderek kanayan yaraya dönüşmektedir.

İkinci 100 Günlük İcraat Programında öğretmenlere verileceği açıklanan 3.600 ek gösterge, siyasi partilerin istismar alanı olmaktan kurtarılmalı; tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde katsayı ve ek gösterge adaletsizliği sosyal tarafların katılımıyla ve yasal düzenleme yapılarak çözüme kavuşturulmalıdır.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu da siyasi istismar alanı olmaktan kurtarılmalı, mağduriyeti olanların mağduriyetine son verilmelidir.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALIDIR.

Kamuda yaklaşık 110 bin kişiyi kapsayan ve taşeron işçilerinin kadroya geçmesi ile anlamsız hale gelen yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, mensupları öğrenimlerine uygun kadrolara atanmalıdır. TBMM’de birbirleriyle yarışırcasına önerge veren milletvekilleri ortak hareket ederek samimiyetlerini göstermelidir.

(H) CETVELİ SİNEYE ÇEKİLEMEZ.

Geçici görevli personel ile arazi personele yapılacak günlük ödemeleri gösteren ve her yıl Bütçe Kanunu ile düzenlenen (H) Cetvelindeki miktarlara 2019 yılı için herhangi bir artış yapılmamıştır.

Harcırah ve arazi tazminatları konusu toplu sözleşme  masasında belirlenmesi gereken bir konudur. Hükumeti toplu sözleşme konularını tek yanlı belirlemekten vaz geçmeye, ilgili sendikaları da üyeleri başta olmak üzere memurları kapalı kapılar ardında peşkeş çekmekten vazgeçerek görevlerine sahip çıkmaya, memurları sahte sendikaların maskelerini indirmeye davet ediyoruz.

31 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ MEMURLARA İDARİ İZİN

Yılın son günü olan 31 Aralık Pazartesi, hafta tatili ile yılbaşı tatili arasında kaldığından, Pazartesi günü tüm kamu görevlilerinin idari izinli sayılmalarını istiyor ve bekliyoruz.

SENDİKALARIMIZA KATILIMLAR HEYECAN VERİCİ

Başta yerel yönetim hizmet oklu olmak üzere BASK üyesi sendikalara karşı memurların gösterdiği teveccüh heyecan vericidir. BASK olarak sendikalarımıza katılanları sevgiyle kucaklıyor, bir kez daha sendikalı-sendikasız tüm kamu görevlilerini BASK ve BASK üyesi sendikaların çatısı altında toplanmaya çağırıyoruz.

SİYASİ PARTİLERLE TEMASLAR SÜRDÜRECEK

Bir süreden beri BASK tarafından TBMM’de temsil edilen siyasi partiler ve milletvekilleri nezdinde sürdürülen bilgilendirme ziyaretleri Ocak ayında da sürdürülecektir. Milletvekillerince TBMM başkanlığına birbirinden bağımsız sunulan, zaman zaman birbirlerini tekzip eden, sorunları eksik gören veya yeni mağduriyetlere yol açacak kanun teklifleri konusunda doğru bilgi ve haklı taleplerin aktarılması için temaslarımızı  sürdüreceğiz.,

BASK’IN VI. OLAĞAN GENEL KURULUNA DOĞRU

Kamu sendikacılığında 16 yılı geride bırakmaya hazırlanan BASK’ın VI. Olağan Genel Kurulunun 9/10 Şubat 2019 tarihlerinde yapılması planlanmaktadır.

Hazırlık çalışmalarımız devam etmektedir.

ANKARA’DA BASK VAR VE İYİ Kİ BASK VAR

BASK ve bağlı sendikalar genel  sorunlar ile hizmetkoluna özgü konuların çözümü için yoğun bir gayret içerisindedir. Sorunlar kataloğu oluşturulması için ayrı bir çalışma yürütülmektedir.

Kamu görevlileri ve emeklileri yalnız olmadıklarını, sahipsiz olmadıklarını bilmelidir.

Üyelerimizin karşılaştığı ve bize aktarılan her konunun ayrıca takipçisiyiz.

Yasal ve idari düzenleme gerektiren konularda önerilerimizi ilgili birimlere aktardığımız ve takip ettiğimiz gibi, yargı alanına giren sorunlara da gerekli davalar açılmaktadır.

Tüm memurlar ve emeklileri bilmelidirler ki; “Ankara’da BASK var ve iyi ki BASK var.”

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK