Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   06 Aralık 2018 - 21:23

BASK KPDK’NDA GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE TALEPLERİNİ BAKANLIĞA İLETTİ

Büyüt
Küçült
BASK KPDK’NDA GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE TALEPLERİNİ BAKANLIĞA

 

BASK KPDK’NDA GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE TALEPLERİNİ BAKANLIĞA İLETTİ

Kasım ayında toplanması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu 7 Aralık 2018 Cuma günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda toplanacak.

Konu ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı web sitesinde yayımlanan duyuru aynen şöyle:

2018 yılı ikinci “Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un başkanlığında kamu görevlileri sendikaları konfederasyonları ve sendikaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla 07/12/2018 Cuma günü saat 15.00'da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Her yıl düzenli olarak iki kez toplanan “Kamu Personeli Danışma Kurulu” nda kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonları ile kamu idareleri arasında sosyal diyaloğun geliştirilmesi, kamu yönetiminin daha iyi işleyen bir yapıya kavuşturulması için ortak çalışmalar yürütülmesi, kamu görevlilerinin yönetime daha etkin bir şekilde katılımının sağlanması ve kamu yönetiminin karşılaştığı sorunlara çözümler geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

4688 sayılı Kanunun 21 inci maddesi uyarınca, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda toplu sözleşme konularının ve kurumsal konuların dışında kalan ve kamu personel sistemini ilgilendiren genel nitelikli konular değerlendirilmektedir.”

Toplantıya, bir yanda Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK ile her hizmet kolunda yetkili sendika temsilcileri, diğer yanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının başkanlığında kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri.

Dikkat edelim, toplantı Cuma günü saat 15 00’te başlayacak. Haftanın son günü, kaç saat sürebilir? Bir mi, iki mi, dört mü, beş mi?

Geçmiş dönemde toplantılarından biliyoruz ki, dışarıda mangalda kül bırakmayanlar, kırmızı çizgilerden dem vurup efelenenler, Bakan ve bürokratlarla bir iki bardak çayı yudumlayınca her şeyi unuturlar, talepleri dosyaları ile birlikte toplantı salonuna bırakıp giderler.

Bu filmi defalarca seyrettik, olacakları biliyoruz.

Çünkü o sendikaları 16 yıldır tanıyoruz.

Buna rağmen yine de görevimizi yerine getirelim istedik.

BASK olarak, acil sorunlarımızın gündeme alınması talebimizi Bakanlık ve DPB’na ilettik.

İşte genel taleplerimiz:

 

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINA

 

4688 sayılı Kanunun 21 inci maddesi gereği 7 Aralık 2018 Cuma günü,  Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı yapılacaktır.

Anılan Kanunun aynı maddesinin ikinci fıkrasının,

“28 inci maddede belirtilen toplu sözleşme konuları ile kurumsal konular dışında kalan ve kamu personel sistemini ilgilendiren genel nitelikli konular, Kurulda değerlendirilir.”

hükmü uyarınca, önceki toplantılarda olduğu gibi, sosyal taraflarca yüzlerce konu gündeme getirilecektir.

Her toplantı dönemi tekrarlanan  ve sadece mesaj vermeyi amaçlayan, okunmalarının bile birkaç günü alacağı yazılı metinlerin toplantı masasına bırakılarak birkaç saat süren toplantının herhangi bir karar alamadan tamamlanması kamu görevlilerini rencide etmekte, umutlarını kırmakta, güvenini zedelemektedir.

Söz konusu toplantıda kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen belirli sayıda temel taleplerine öncelik verilmesinin, üretilecek çözümlerle sorunların azaltılmasının daha doğru olacağı düşüncesindeyiz.

Bu nedenle aşağıdaki sıralanan;

1.      Kamu işçilerine 6772 sayılı Kanun ile 1956 yılından itibaren ikramiye verilmektedir. Her yıl 2 adet tam ikramiye (26’şar günlük ücret) ve 4 adet yarım (13’er günlük ücret) ikramiyeye, 2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile “Denge Ödeneği” adı altında 750 TL tutarında 7. ikramiye eklenmiştir.

Taşeron işçisi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta iken kadroya geçirilen  personele de Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yılda iki kez 5’er günlük ücretleri tutarında ikramiye verilmesinin yanında ayrıca 6772 sayılı Kanun çerçevesinde yılda iki kez toplamda dört taksitte ikramiye ödenmektedir. Bu kapsamda KPDK toplantısının yapılacağı 7 Aralık Cuma günü, 15 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan 26 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yeni kadroya geçirilenler dahil kamuda çalışan tüm işçilere ikramiyelerinin son taksiti ödenecektir.

Bu durumda ikramiye alamayan, dana doğrusu ikramiye hakkı ertelenen sadece memur kalmıştır.

Oysa, kamu görevlilerine 4688 sayılı Kanunun “Toplu sözleşmenin kapsamı” başlıklı 28 inci maddesinde yer alan “ikramiye” verilmesi konusu, toplu sözleşme metinlerinde bugüne kadar yer bulamamıştır.

7 Aralık günü yapılacak KPDK toplantısında, 2018 yılı enflasyon kayıplarının da Aralık ayı içerisinde ikramiye olarak telafi edilmesini içerecek şekilde memurlara ikramiye verilmesine ilişkin ilke kararı alınarak kamuoyu ile paylaşılması,

2.      Memurların emekli olmaları durumunda emekli aylıkları, yıllarını devlet hizmetine adamış insanlara yakışmayacak ve insanca yaşamaya yetmeyecek bir düzeyde belirlenmektedir. Gerekçe olarak tüm gelir kalemlerinden vergi ve sigorta kesintisi yapılmadığının gösterilmesi, emeklilikte bile kamu işçileri ile kamu görevlileri emekli aylıkları arasındaki uçurum insaf ve izanla bağdaşmamaktadır. Bu nedenle memur emekli aylıklarının, son aylığa yakın olacak şekil düzenleme yapılması kararının alınması,

3.      Kamuda yapılacak atamalarda artık bir evrensel ilke olan ehliyet, liyakat, Anayasaya ve Devlete sadakat kuralının hayata eksiksiz geçirilmesi kararının alınması;

4.      Kamuoyunda 3600 ek gösterge sorunu olarak bilinen katsayı ve ek gösterge adaletsizliğine çözüm bulmak amacıyla, tüm kamu görevlilerini kapsayacak bir ek gösterge sisteminin hayata geçirilmesi için çalışma yapmak üzere sosyal tarafların katılımı ile bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun çalışmalarını 3 ay içerisinde tamamlaması kararının alınması

5.      4/C uygulamasının kaldırılarak istihdam edilenlerin sözleşmeli personel kadrolarına geçirilmesi ve taşeron işçilerinin kadroya geçirilmelerinden sonra özellikle anlamı kalmamış olan,  görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmadığı için yıllardan beri mağdur edilen ve zaten tamamına yakını lise, ön lisans ve lisans eğitimini tamamlamış olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin bu sınıf kaldırılarak eğitim durumlarına uygun memur kadrolarına geçirilmesi kararının alınması,

6.      Her yıl Mart ayından başlayarak yıl sonuna kadar tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi mağduriyetine, vergi oranının % 15’te sabitlenmesi ile son verilmesi kararının alınması,

7.      Kamu görevlilerinin yıllık izinlerin, işçilerde olduğu gibi işgünü olarak verilmesi kararının alınması,

8.      Özre bağlı tayin ve nakil taleplerinde hakkaniyetin sağlanması; engellilerin, engelli çocuğu olanların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin özel durumlarının yönetmelikte özür gurubu kapsamına dahil edilmesi kararının alınması,

 

Hususlarının Kurulun gündeminde yer alması hususlarında,

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

 

                                                                                                 Bayram ZENGİN

                                                                                                   Genel Başkan

Dağıtım:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,

Devlet Personel Başkanlığı

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK