Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   07 Aralık 2018 - 14:09

BASK KPDK İÇİN SENDİKALARI UYARDI: “KIRMIZI ÇİZGİNİZİ KORUYUN, GÜNDEMİ SAPTIRMAYIN!”

Büyüt
Küçült
BASK KPDK İÇİN SENDİKALARI UYARDI: “KIRMIZI ÇİZGİNİZİ KORUYUN,  GÜNDEMİ

 

BASK KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISINA KATILACAK SENDİKALARI UYARDI:

“KIRMIZI ÇİZGİLERİNİZİ KORUYUN,  GÜNDEMİ SAPTIRMAYIN,  TOPLANTIYI SABOTE ETMEYİN!”

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, 7 Aralık Cuma günü yapılacak  Kamu Personeli Danışma Kurulu  toplantısı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, toplantıya katılacak sendika ve konfederasyonları memurların güncel ve can alıcı sorunlarını masaya getirmelerini, karara bağlanacak konular için kırmızı çizgilerini korumalarını ve sahte gündemlerle toplantıyı sabote etmemeleri konusunda uyardı.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN açıklaması şöyle sürdürdü:

“Kamu görevlileri konfederasyonları ile yetkili sendikaların Hükumet ile biraraya geleceği Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında alınacak kararlar 3 milyon memur  ve 2 milyon memur emeklisi tarafından heyecanla beklenmektedir.

Kasım ayında yapılması gereken toplantının Aralık ayına ertelenmesi manidardır. Ismarlama enflasyon ile düşüş trendindeymiş gibi gösterilen Kasım ayı enflasyonunun sakinleştirici etkisinden yararlanmak için toplantının Aralık ayına ertelenmiş olmasının  milyonlarca insanın toplantıdan beklentisini boşa çıkmayı amaçladığı açıktır.

Toplantıya katılacak sendika ve konfederasyonları uyarıyorum:

Bu kez ve en azından bir kez  Hükumet karşısında işbirliği içinde olun, ayrı telden çalmayın.

Önceki yıllarda yaptığınız hataları tekrarlamayın, okunması bile günleri alacak metinlerle değil, aranızda anlaşacağınız ve memurların acil çözüm beklediği temel konuların görüşülmesini ve karara bağlanmasını sağlayın.

Hükumetin yaklaşımını erken farkedip ya toplantıyı hemen terkedin ya da istediğiniz kararlar çıkmadan toplantıyı terketmeyin.

TOPLANTININ SAATİ MANİDAR

Toplantının haftanın son günü ve saat 15:00 olarak belirlenmesi de Aralık ayına sarkması kadar manidardır. Haftanın ve günün yorgunluğu,  gündemin ağırlığına zarar vermemelidir.

2018 YILI KAYIPLARI KARŞILANMALI,  MEMURLARIN İKRAMİYE HAKKI TANINMALIDIR.

Toplantının  en acil gündemi 2018 yılı enflasyon kayıpları olmadır.

Temmuz ayından bu yana memur ve emeklilerinin enflasyon alacağı, 2018 yılın bitimine 1 ay kala % 7,17’ye ulaşmıştır.

Memur ve emeklilerinin aylıkları  hızla erimektedir.  Satınalma gücü % 20 oranında düşmüştür. 2018 yılı kayıplarının Ocak ayına devredilmeden Aralık ayında telafi edilmesi gerekir. Bunun yolu ya seyyanen ödeme ya ikramiye verilmesidir.

Memurların 4688 sayılı Yasadan kaynaklanan ikramiye hakkına kavuşmalarının zamanı gelmiştir.

Tesadüfe bakın ki, Kamu Personeli Danışma Kurulunun toplandığı 7 Aralık günü, kadroya yeni geçen taşeron işçileri dahil kamuda çalışan tüm işçilerin ilave tediye denilen ikramiyelerinin son taksitini aldıkları gündür.

Yani bugün memura ikramiye hakkı gündeme getirilirken, kamuda çalışan işçilerin bu hakkı 6772 sayılı Yasa kapsamında 1958 yılından beri kullandıkları, kamuda memurların da ikramiye hakkı olduğu ancak bugüne kadar sürüncemede bırakıldığı hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır.

TOPLU SÖZLEŞME REVİZE EDİLMELİDİR.

İkinci önemli konu; 2019 yılında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılacak artış oranıdır. Enflasyonun  2019  yılı için % 5 olarak hedeflendiği bir dönemde imzalanan toplu sözleşme, enflasyonunun % 15,6 olarak öngörüldüğü bir yıl için hükümsüz kalmıştır.

Toplu sözleşmenin tarafları hazır bir araya gelmişken toplu sözleşmenin revize edilmesi  sağlanmalıdır.

VERGİ MAĞDURİYETİNE SON VERİLMELİDİR.

Tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi mağduriyetine, vergi oranının % 15’te sabitlenmesi ile son verilmelidir.

EMEKLİ AYLIKLARINDA DÜŞÜŞ ÖNLENMELİDİR.

Memurların emekli olmaları durumunda emekli aylıkları, çalışırken aldıkları aylığa yakın oranda olacak şekilde yasal düzenleme yapılmalıdır.

KATSAYI VE EK GÖSTERGE  ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMEDİR.

Kamuoyunda 3600 ek gösterge sorunu olarak bilinen katsayı ve ek gösterge adaletsizliğine çözüm bulmak amacıyla, tüm kamu görevlilerini kapsayacak bir ek gösterge sistemi hayata geçirilmelidir.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMADIR.

Taşeron işçilerinin kadroya geçirilmelerinden sonra özellikle anlamı kalmamış olan,   zaten tamamına yakını lise, ön lisans ve lisans eğitimini tamamlamış olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin bu sınıf kaldırılarak eğitim durumlarına uygun memur kadrolarına geçirilmesi sağlanmalıdır.

YILLIK İZİNLER İŞGÜNÜ OLARAK VERİLMELİDİR.

Kamu görevlilerinin yıllık izinleri de , işçilerde olduğu gibi işgünü olarak verilmelidir.

EHLİYET, LİYAKAT VE SADAKAT İLKESİNE UYULMALIDIR

Kamuda yapılacak atamalarda artık bir evrensel ilke olan ehliyet, liyakat, Anayasaya ve Devlete sadakat kuralının hayata eksiksiz geçirilmesi sağlanmalıdır.

ÖZÜR GURUBU KAPSAMI GENİŞLETİLMELİDİR.

Özüre bağlı tayin ve nakil taleplerinde hakkaniyetin sağlanması; engellilerin, engelli çocuğu olanların ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin özel durumlarının yönetmelikte özür gurubu kapsamına dahil edilmesine ilişkin düzenleme yapılmalıdır.

 Yukarıda sıraladığımız hususlar acil çözüm beklemektedir.

KPDK toplantısını anlamlı hale getirmek, ciddiye alınmasını sağlamak belirlenecek ortak görüş ve alınacak kararlarla mümkündür.

Sözünü ettiğimiz temel sorunların toplantı gündemine alınması kadar bu çerçevede yapılacak her türlü eylem ve etkinliğe BASK olarak açık destek vereceğimizin bilinmesini istiyorum.”

BASK BASIN BÜROSU

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK