Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   05 Eylül 2018 - 06:18

BASK ILO ÇALIŞTAYINDA

Büyüt
Küçült
BASK ILO

BASK ILO ÇALIŞTAYINDA

BASK, Uluslararası Çalışma Örgütünün teknik desteği ile yürütülen “Çalışma Hayatında Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi Projesi-” kapsamında, 04.09.2018 tarihinde yapılan “Türkiye’de Kamu Sendikacılığı Alanında Yaşanan Sorunlar ve  Çözüm Önerileri Çalıştayı”na katıldı.

ILO Türkiye temsilcisi Numan Özcan, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ve DPB adına Adem Dinç’in yanısıra kamu görevlileri sendika ve konfederasyonlarının temsilcilerinin katıldığı çalıştayda moderatörlüğü Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Merve Özaydın yaptı.

Çalıştaya Genel Eğitim Sekreteri ve BATOÇ-Sen Genel Başkanı Erdal Bayram, Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı M. Alper Öğretici, Bağımsız Yapı İmar Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Naciye Şengün ve Bağımsız Büro-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Erkut Demirci’den oluşan heyetle katılan BASK, kamu görevlileri sendikacılığı alanında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda görüşlerini açıkladı.

Çalıştayda konuşan BASK Genel Eğitim Sekreteri Erdal Bayram; yerel yönetimlerde sosyal denge sözleşmesinden yararlanmak için yetkili sendikalara veya herhangi bir sendikaya üye olmayanlardan alınan  dayanışma aidatının hukuka ve ILO ilkelerine aykırı olduğunu, konuyu ILO’ya taşıyacaklarını; kamu kurum ve kuruluşlarında idareciler kullanılarak sendikal ayrımcılık ve baskı yapıldığını, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurul kararlarının alınmasında ve uygulanmasında sorunlar yaşandığını; sosyal diyalog mekanizmalarının işlemediğini ve monoloğa dönüştüğünü anlattı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde yasadan ve toplu görüşmeleri yürüten sendikalardan kaynaklanan sorunların memurları hak kaybına uğratarak mağdur ettiğini ve hayal kırıklığına uğrattığını belirten Erdal Bayram; 4688 sayılı Yasanın 28 inci maddesinde sayılan konuların görüşülebilmesi için bu konuların yasa metinlerindeki düzenlemelerden arındırılmasını ve özgür ortamda pazarlıkların yürütülmesini, toplu pazarlıkların yetkili sendikalarla Kamu İşveren Heyeti arasında danışıklı döğüş olmaktan çıkarılması gerektiğini, toplu görüşmelerde yasada yer alan memurlara ikramiye hakkının görüşülmemesini anlayamadığını, toplu sözleşmede alınan kararlara uyulmaması durumunda şikayetin taşınacağı yerin belli olmadığını ve bu konunun çözüm beklediğini vurguladı.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK