Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   03 Mayıs 2019 - 00:05

BASK 23. TÜKETİCİ KONSEYİNDE

Büyüt
Küçült
BASK 23. TÜKETİCİ

BASK 23. TÜKETİCİ KONSEYİNDE 

BASK, 02.05.2019 tarihinde Ankara’da toplanan 23. Tüketici Konseyi’nde tüketici hakları ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

23. Tüketici Konseyine BASK delegesi olarak katılan Bağımsız Enerji-Sen genel sekreteri ve V. Dönem  BASK Sosyal İşler Sekreteri Murat AKTAŞ, Konsey delegasyonunun mutabık kaldığı konular hakkında aşağıdaki açıklamada bulundu:

“Tüketici hakları nihayetinde insan haklarının bir parçasıdır, bir insan hakkıdır.

-Uluslarararsı sözleşmeler, Anayasamız ve yasalar dahil olmak üzere tüketici haklarının güvence altına alınmış olması sebebi ile, bu hakların ihlalinin de doğal olarak insan hakları ihlali olacağı açıktır.

-Tüketici Hakem heyetlerinin sayısının ve yetkisinin mutlaka artırılması gerekir. 

-“Piyasa gözetleme ve denetleme sistemi”  ile test ve analiz sisteminin en yaygın sekli ile hayata geçirilmesi gerekir.

Örneğin iletişim ve telekomünikasyon konusunda yasa ile belirlenmiş olmasına rağmen tüketicilerin hizmet alımına 12 ay taahhüt vermesi gerekirken, hizmet sağlayıcılar tüketicilerden hala 24 ay taahhüt istemektedirler. Buna karşın herhangi bir müeyyidenin olmaması bunu doğrulamaktadır. 

-Tüketicileri mağdur eden Türkiye genelindeki 12 bankanın Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulunda ceza alması karar aşamasındadır. Ancak Ticaret Bakanlığının konu ile ilgili “kararın beklemesinde yarar olacağı” şeklindeki Danıştay’a muhatap yazısının neyi amaçladığının anlaşılmamakta, bu yazının derhal geri çekilmesi gerekmektedir. 

-Ülkemizde piyasanın düzenlenmesi ile ilgili en önemli ve en büyük organizasyon “Ekonomik ve Sosyal Konsey” olmasına rağmen,  piyasayı oluşturan en önemli taraf olan tüketicilerin örgütleri  bu Konseyde yer almamaktadır.

- Tüketici örgütlerinin bu ve benzeri organizasyonlarda,  karar verme organlarında yer alması gerekir. Örneğin bu konu ile ilgili Danimarka Hükümetinin “Tüketici Konseyinin görüşü hükümetimizin görüşüdür” şeklindeki kamuoyu açıklamasıyla, tüketici haklarının önemine vurgu yapması  önemli bir örnektir.

- Uluslararası alanlara tüketici hak ve sorunlarının taşınması ve çözüme yönelik çalışmaların gerçekleşmesi için en kısa zamanda Tüketici Konfederasyonu kurulmalıdır.”

şeklinde görüşler ifade edilmiştir.

Daha sonra Tüketici Konseyi gündeminde yer alan:

1-Abonelik sözleşmelerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri,

2-Mesafeli sözleşmelerde yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri ,

3-Tüketici uyuşmazlıklarında arabuluculuk tartışmaları,

Başlıklı konular 3 ayrı çalıştayda müzakere edildi.

Konfederasyonumuz adına Konseye katılan Murat Aktaş, “Tüketici Uyuşmazlıkları Konusunda Arabuluculuk” konulu çalıstayda Konfederasyonumuz adına görüşlerini şöyle ifade etti:

“ 01.01.2019 tarihinden itibaren yürürlükte olan Arabuluculuk Sistemi;  İş Hukuku, Aile Hukuku ve diğer hukuk konularında belki başarılı ve faydalı olabilir.

Ancak, bu durum bize göre Tüketicinin var olan haklarından vazgeçmesi gibi bir duruma sebebiyet verir.

Anayasa ve yasa ile güvence altında olan haklar ile çelişen bir uygulama yaratılacaktır.

Yüzlerce çeşidi olan ayıplı mal ve hizmet alımı konusunda mağdur olmuş tüketicinin karşı taraf ile arabulucu nezaretinde masaya oturması işin doğasına aykırıdır.

Tüketici Mahkemelerine gitmeden önce dava açma şartı olarak getirilmek istenen bu uygulama, Tüketici Kanununa adeta zorla giydirilmek istenen bir elbise gibi görünmektedir.

Esasında hakem heyetlerinden daha iyi bir arabulucu olması mümkün değildir.

Bu nedenle  doğru olan, alanında uzmanlaşmış hakem heyetlerinin sayılarının artırılarak, daha güçlü yapılara kavuşturulmasıdır.    

Hakem heyetleri Devletin vatandaşa açılan kapıları olup, tüketiciler bu vesile daha da bilinçlenmektedirler.

Bu vesile ile hak arama konusunda Tüketici Hakem Heyetlerinin kararları tüketicilerin Devletine olan güveni artırmaktadır.”

BASK BASIN BÜROSUSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK