Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   25 Aralık 2018 - 17:21

ASGARİ ÜCRET, BU KEZ AÇLIK SINIRINI AŞTI: 2.020 TL.

Büyüt
Küçült
ASGARİ ÜCRET, BU KEZ AÇLIK SINIRINI AŞTI: 2.020

 

ASGARİ ÜCRET, BU KEZ AÇLIK SINIRINI AŞTI: 2.020 TL.
Milyonlarca  işçiyi ilgilendiren asgari ücret, 2019 yılı boyunca uygulanmak üzere aylık brüt 2.558 TL ve net 2.020 TL olarak belirlendi.

Asgari ücret bir ülkenin çalışanlarına verdiği değerin ifadesidir.

Hatırlayalım; asgari ücret görüşmeleri devam ederken TÜİK tarafından bekar bir kişi için asgari geçim tutarı; “ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak açıklanmıştı.

Görüşmelere işçiler adına oturan TÜRK-İŞ’e göre, asgari ücret belirlendiği saatlerde Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları henüz kamu oyuna açıklanmamıştı.,

Ancak Türk-İş’ tarafından yapılan araştırmaya göre, Kasım ayında evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 2.385,11 TL olarak hesaplanmıştı. (http://www.turkis.org.tr/dosya/aOrU2W3O5n96.pdf)

Aynı araştırmada 4 kişilik bir ailenin Kasım ayı açlık sınırı 1.942,71 TL, yoksulluk sınırı  ise  6.328,05 TL olarak belirlenmişti.

Böylece 2019 yılı için  belirlenen asgari ücret, görüşmelere işçiler adına oturan Türk-İş’in belirlediği açlık sınırının 78,00 TL üzerine çıkmış oldu.

Bu hesaba göre yeni asgari ücret 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının üçtebirinden 89,00 TL daha düşük belirlenmiş oldu.

Peki açlık sınırı ne demektir?

Açlık sınırı TÜRK-İŞ’e göre “Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı”dır.

Yani bu rakam zorunlu mutfak harcamalarını ifade eder. İçerisinde kira, ulaşım, eğitim, sağlık, giyim, temizlik malzemeleri, eğlence, elektrik, su, yakacak, telefon ve benzeri diğer harcamaların hiç birisi yok

AÇLIK SINIRI, ÇADIRDA YAŞAYAN AİLE İÇİN MİDİR?
Yani açlık sınırı derken, çadırda yaşayan; elektrik, su dahil hiçbir ihtiyacı karşılanmayan bir aileden söz ediyoruz

Yeni asgari ücret geçen yıla göre % 26,06’lık bir artışı ifade ediyor. Bu artış bir yandan 2018 yılının enflasyon kayıplarını, öte yandan 2019 yılının tahmini enflasyon etkilerini kapsıyor.

TÜİK’e göre 11 aylık TÜFE oranı 20,89. Buna Aralık ayı enflasyonu dahil değil. Ama Hükumetin 2019 yılı enflasyon tahmini % 15,9’dur.

Netice olarak, döviz ve altın rekor denemeleri yaparken asgari ücretliye refah payı veya büyümeden pay olup olmadığı açıklamalarda belirtilmiyor.

Asgari ücretin, başka alanlarda da yansımaları var. Başka bir deyişle bazı ödeme ve cezalar asgari ücrete göre belirleniyor.

Örneğin asgari geçim indirimi (AGİ), isteğe bağlı sigortalılık, idari para cezaları gibi bazı ödeme ve cezalar asgari ücret çerçevesinde belirleniyor.

ASGARİ ÜCRETİ KİMLER BELİRLİYOR?

Peki kim belirliyor bu asgari ücreti.?

Yasa gereği kurulan 15 kişilik bir Asgari Ücret Tespit Komisyonu var. Bu Komisyonun aşağıdaki kişilerden oluşuyor.
- Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı,
- İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü veya yardımcısı,
- TÜİK Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı veya yardımcısı
- Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,
- DPT Müsteşarlığından konu ile ilgili Dairenin Başkanı,
- TÜRK-İŞ’ten 5 temsilci,
- TİSK’ten 5 temsilci.

Kurulun Başkanını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı belirliyor.

Kurul çoğunlukla karar veriyor.

Tabloya bakıldığında 5 hükümet, 5 işveren ve 5 işçi temsilcisi var. Ve yine tabloya göre işveren ile Hükümet üyelerinin genelde birlikte hareket ettiğini, işçilerin azınlıkta kaldığını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Ama bu kez öyle olmadı, karar oy birliği ile alındı. Yani 2019 yılı için 2.020,00 TL’lik asgari ücrete Türk-İş de “evet” dedi..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu herhangi bir kurala bağlı değil mi, sorusu akla gelebilir.

Anayasamızın “Ücrette adalet sağlanması” başlıklı 55 inci maddesi şöyledir:

Ücret emeğin karşılığıdır.
Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.
Asgarî ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumu da gözönünde bulundurulur
.”

Asgari Ücret Yönetmeliğinin 4/d maddesi asgari ücreti şöyle tanımlıyor:

“d) Asgari ücret: İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti,”

Karar oy birliği ile alındığına göre taraflar bu asgari ücret ile Yönetmelikte belirtilen “gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanıp karşılanamayacağını düşünmüşlerdir.

Bizi üzen, tanımlamada “eğitim”in bulunmaması. Bir kasıt değilse açık bir sorumsuzluktur. Asgari ücretle çalışanların çocuklarının eğitim hakkı  yok sayılıyorsa veya zorunlu ihtiyaç olarak görülmüyorsa, ortada açık bir insan hakları ihlali var demektir.

KAĞIT ÜZERİNDE HER ŞEY GÜZEL!

Kağıt üzerinde her şey güzel. 
Anayasanın 55 inci maddesinde yer alan şu “ülkenin ekonomik durumunu gözönünde bulundurmak” ifadesi , her zaman asgari ücretin ve memurların toplu sözleşme dönemlerinde fren etkisi yapar.

11 ay harika olan ve harika gösterilen ekonomi, görüşme yapılan aylarda birden bire kötüymüş, dengeler bozulacakmış, gibi kamuoyuna aktarılır.

Velhasıl bir asgari ücret görüşmesi böylece bitti.
Bakalım, yeni belirlenen asgari ücret miktarı, 2019 yılının Mart ayında başlayacak kamu işçilerinin toplu sözleşmeleri ve  Ağustos ayında  yapılacak memur toplu sözleşmeleri üzerinde nasıl bir etkisi olacak?

Tarafların kabul ettiği yeni asgari ücretin hayırlı olmasını diliyoruz. Darısı kamu işçilerinin, artış oranlarının olup olmayacağı belirsiz kadroya yeni geçen eski taşeron işçilerinin, sayıları 3 milyon.250 bine varan kamu görevlileri ile 2 milyona varan memur emeklilerinin başına.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2019
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK