Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   14 Mart 2019 - 16:32

3600 EK GÖSTERGE HANGİ BAHARA?

Büyüt
Küçült
3600 EK GÖSTERGE HANGİ

3600 EK GÖSTERGE HANGİ BAHARA?

Öğretmenler, hemşireler, polisler, din görevlileri ve kimi idarecilerin yılan hikayesine dönen 3600 ek gösterge beklentisi sürüyor.

Son olarak Ankara Şehir Hastanesinin (Bilkent) açılışında Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasına da kısmen konu olan 3600 ek gösterge sorunu, 14 Mart 2019 tarihinde saat 14:00 ile 15:30 arasında Devletin resmi ajansı ile gazetelerde farklı  ifadelerle yer aldı.

İşte size bazı örnekler:

Sağlık çalışanlarımızın 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum.”

(http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-ankara-da-tarihi-siyaset-2842243/)

…./…./…./….

“Polislerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte hemşirelerimizin de ek gösterge meselesini çözeceğimizi burada tekrar ifade etmek istiyorum. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur.”

(http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-saglikta-tarihi-gun-cumhurbaskani-erdogandan-onemli-aciklamalar-41148966)

…./…./…./….

“Biz sağlık çalışanlarımızın sıkıntılarını çözmek için her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Son olarak polislerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur.

(https://www.aa.com.tr/tr/politika/cumhurbaskani-erdogan-hemsirelerimizin-3600-ek-gosterge-meselesini-cozecegiz/1417855x)

…./…./…./….

Erdoğan, "Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur" açıklamasında bulundu.

(https://www.karar.com/guncel-haberler/erdogan-3600-ek-gosterge-icin-tarih-verdi-1148844)

BASK olarak, 24 Haziran seçimlerinden itibaren konuyu takip ediyoruz.

Konunun sadece 3600 ek gösterge değil, kamu görevlilerinin ek gösterge ve katsayı adaletsizliği sorunu olduğunun da altını çiziyoruz.

Nitekim, “3600 Ek Gösterge Konusunda Kim Doğru Kim Yalan Söylüyor?” başlıklı  28 Kasım 2018 tarihli paylaşımımızda (http://bask.org.tr/Habere-Git-1417.html) konuyu anahatlarıyla incelemiş, farklı partilere mensup milletvekillerinin TBMM başkanlığına verdikleri önergelere de değinmiştik.

Benzer şekilde 16 Aralık 2018 tarihindeki paylaşımımızda (http://bask.org.tr/Habere-Git-1430.html)  İkinci 100 Günlük İcraat Programında Öğretmene 3600 Ek Gösterge Müjdesi” başlıklı paylaşımımızda da İkinci 100 günlük İcraat Programında sadece öğretmenlerin yer aldığını belirtmiştik.

Sayın Cumhurbaşkanının 14 Mart Tıp Bayramına da denk gelen açıklaması, ortada hiçbir hazırlığın olmadığını göstermektedir.

3600 ek gösterge konusunda kafa karışıklığı devam ediyor. Bize ulaşan bilgiler, SGK ile konunun görüşüldüğü, bütçeye muhtemel etkilerinin hesaplandığı ancak yasal düzenleme gerektirmesi nedeniyle bekletildiği, sadece emeklilikte geçerli olmak üzere mi yoksa çalışırken mi verileceği yönünde kararsızlığın devam ettiği, idareciler ile ilgili düzenleme halinde ise genel idare hizmetleri personeline de hak doğmasının sorun olarak görüldüğü yönündedir.

Sonuç olarak idare isterse, çıkmakta olan bir kanuna eklenecek iki üç paragraflık bir madde ile sorun çözülebilir.

Yukarıda da dediğimiz gibi, konu 3600 sorunu değil, memurların ve emeklilerinin ek gösterge ve katsayı adaletsizliği sorunu.

Bu nedenle kimi sendikalar, özellikle yetkili sendikalar  konuyu yarım ağız  dillendiriyor.

Hatta yasa gereği Mart ayında toplanması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu 31 Mart öncesi toplanmak istenmiyor. Toplansın diyenler de oldukça gönülsüz.

Tekrar edelim ve soralım: Sahi 3600 ek gösterge hangi bahara?Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK